ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13253044
*
nr 1325 3044
GOUACHE
unidentified artist. Signed, 48x38,
Oidentifierad konstnär. Signerad, 48x38 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday May 11 2020
at 19:35:52
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/5 21:56:39
1
100 kr
8/5 14:44:42
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:49
*
GOUACHE
nr 1325 3044
GOUACHE
unidentified artist. Signed, 48x38,
Oidentifierad konstnär. Signerad, 48x38 cm
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday May 11 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/5 21:56:39 | 1 | 100 kr |
8/5 14:44:42 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
in a week
3 juni at 18:49